כבר אי אפשר להתעלם מזה. האנגלית הפכה לחלק מרכזי בחיי היומיום בכל הקשור לתחביבים, עבודה, נסיעות לחו"ל, הוראות תפעול מכשירים ואפילו סרטים וספרים. היום כל מה שיש בעברית יש גם באנגלית והשימוש בשפה מצריך ודורש לימוד של שנים של אוצר מילים באנגלית מהגדול ביותר והעשיר ביותר ועל כן ככל שנקדים ללמוד כבר בילדות כך נשלוט ברזי השפה, באוצר המילים ובתחביר של השפה האנגלית.

לימודי אנגלית בבית הספר מטרתם לאפשר ללומד להגיע לרמה גבוהה בארבע מיומנות הלשון: דיבור, הבנה, קריאה וכתיבה. אולם בפועל, למרות שעות ההוראה הנלמדות התלמידים אינם מגיעים לרמת תקשורת טובה בעל פה ובהתאם למחקרים יותר מ 90% מהסטודנטים בארץ ובכללם בוגרי 5 יחידות לימוד נדרשים ללמוד אנגלית כתנאי לקבלת תואר אקדמי משום שאינם עומדים ברמה הנדרשת לקבלת פטור.

גישת ה content language integrated learning  (CLIL) הגישה שמיושמת בצהרון אנגלית לחיים – My Place  הינה גישה ללימוד והוראת תכנים לימודים בשפה שאינה שפת אם. תוכנית הלימודים משלבת לימוד חוויתי ומגוון דרך שפת היעד – אנגלית. גישת ה CLIL מבוססת על הרעיון של הטמעת שפה (language immersion) שלא כמו לימודי השפה המסורתיים שבהם שפת היעד נלמדת כנושא נוסף בתכנית הלימודים, בשיטת הטמעת שפה שנייה נעשה שימוש בשפת היעד כבכלי הוראה וכך נחשף התלמיד ועושה שימוש באופן שיטתי בשפת היעד כך שהיא מוטמעת בו היטב.

מזה למעלה מעשור לגישה זו הצלחה גדלה והולכת במדינות אירופה כגון הולנד, שוויץ, גרמניה, איטליה ואירלנד.

למידת שפה דרך ספורט, אומנות, שירה או מוסיקה מאפשרת לילדים ללמוד בשיטה רב חושית המעודדת את ההתפתחות השפתית שלהם. שפה אינה רק מילים ובוודאי לא מילים על דף. שפה היא תקשורת, היא דורשת התנסות יומיומית.

שיטה זו המאפשרת למידה דרך התנסות, הקשבה, ראייה, מישוש, מגע ותנועה נותנת ללומד יותר מדרך אחת לעבד ולחוות את השפה ומעניקה ללומד התנסות חווייתית משמעותית ועמוקה. 

זאת ועוד ככל שהקושי בלימוד צלילים חדשים פוחת, קיים חיקוי מידי של ההיגוי המתאים, ולמבטא יש סיכוי גדול להתקרב למבטא של שפת אם....

מעניין אתכם? מעוניינים שגם ילדכם ירכוש את הכלים להצלחה בחיים?

צרו קשר ואשמח להרחיב...

אורלי ניב- זכות צהרון אנגלית לחיים - My Place

054-4422059

 

 

ביבליוגרפיה:

לימוד אנגלית דרך שיטת  -CLIL ד"ר עירית כהן